Cik metrus gara ir Jelgavas BMX trase? Cik telpu ir Jelgavas pilī? Kurā gadā Jelgavā dibināta CBS «Igate»? – tie ir tikai daži jautājumi, uz kuriem šodien bija jāatbild Jelgavas skolēniem radošajā erudīcijas konkursā «Dipadu-dapadu», cīnoties par ceļojošo trofeju – koka zirdziņu –, kas gadu stāvēja Jelgavas 4. vidusskolā, kur arī šodien notika konkurss. Šogad zirdziņš dodas uz Jelgavas 5. vidusskolu, kas erudīcijas konkursā astoņu gadu laikā uzvarējusi pirmo reizi.
Jāteic, ka cīņa bija visai sīva, jo uz zirdziņu pretendēja astoņu pilsētas skolu komandas – Spīdolas un Valsts ģimnāzija, Tehnoloģiju vidusskola, 4., 5. un 6. vidusskola, Amatu vidusskola un Jelgavas tehnikums.
Zirdziņu nevienam nevēlējās atdot 4. vidusskola, kas to izcīnīja pērn, bet uz to ļoti tīkoja Jelgavas Tehnoloģiju vidusskola, kas to izcīnījusi piecas reizes. Taču rezultātā viszinošākie par Jelgavu izrādījās Jelgavas 5. vidusskolas jaunieši, kas ar 42 punktiem no 53 iespējamajiem, ieguva 1. vietu un ceļojošo trofeju – zirdziņu – aizveda sev līdzi. Tas nozīmē, ka nākamgad erudīcijas konkurss notiks 5. vidusskolā. 2. vietu izcīnīja Jelgavas 4. vidusskola, bet 3. vietā palika Jelgavas Valsts ģimnāzija.
Erudīcijas konkursā šogad jauniešiem bija jāapliecina savas zināšanas par Jelgavu, jo konkursa tēma bija «Manas Jelgavas stāsts». Minūtes laikā viņiem bija jāatbild uz dažādiem jautājumiem par ražotnēm, arhitektūru, sportu, kultūru un sabiedrību. Piemēram, kurš bija «Jelgavas cukurfabrikas» pirmais direktors (pareizā atbilde – J.Laže); kāds ir galvenais SIA «Signum» darbības virziens (pareizā atbilde – ceļazīmju ražošana); cik telpu ir Jelgavas pilī (pareizā atbilde – 306); cik sporta veidu šobrīd ir pieejami Jelgavā (pareizā atbilde – 37); cik metrus gara ir Jelgavas BMX trase (pareizā atbilde – 340 metri); kā sauc volejbola komandas «Biolars/Jelgava» galveno treneri (pareizā atbilde – Jurijs Deveikus).
Līdztekus jautājumiem katrā kārtā jauniešiem bija jāveic arī kāds radošais uzdevums, piemēram, pirmajā bija jānosauc pēc iespējas vairāk rūpniecības nozaru, kas darbojas mūsu pilsētā, otrajā uzdevumā jauniešiem no 54 kāršu komplekta bija jāceļ kāršu namiņš, bet trešajā vienam jāizkārto pieci pārējie komandas biedri, kuriem ir aizsietas acis, pozās tā, lai tiktu izveidota konkrēta figūra (komandas viņš drīkstēja dot tikai mutiski). Interesants izvērtās arī uzdevums, kurā jauniešiem pēc audioieraksta bija jāatmin runātāji – cilvēki, kas saistīti ar Jelgavu. Viņu vidū pilsētas mērs Andris Rāviņš, «Prāta vētras» solists Renārs Kaupers, aktieris Artūrs Skrastiņš, Jānis Jubalts no «Prāta vētras» un aktieris Andris Keišs.
Uzrunātie jaunieši pirms konkursa sprieda, ka ir visai zinoši par Jelgavu. Daudz informāciju sniedzot skolām uzdāvinātie Jelgavas pamatzināšanu ruļļi, tāpat tiekot lasīti vietējie mediji, un daudz kas uzzināts sarunās ar draugiem vai mācību ekskursijās. Skolēni gan atzina, ka vienīgais klupšanas akmens ir gadskaitļi, kas nepaturoties prātā, bet, ja doti atbilžu varianti, varot izdomāt pēc izslēgšanas principa.
Visi kā viens atzīst, ka konkursā piedalījušies labprāt, jo var ne tikai pārbaudīt savas zināšanas, bet arī papildināt tās, jo katrā konkursā var iemācīties ko jaunu. «Mums ir forša komanda, tāpēc prieks kopā pavadīt laiku. Man jau šķiet, ka konkurss ir ļoti vērtīgs, jo ne tikai apliecinām sevi, bet arī paši iemācāmies ko jaunu,» tā Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas 12.m klases skolnieces Viktorija Muravka un Eva Taube. «Uz konkursu nākam ar patīkamu azartu. Protams, satraukums jau ir, jo skolas gods jāaizstāv, taču, mūsuprāt, šis ir ļoti labs konkurss,» tā Valsts ģimnāzijas 11. klases audzēknes Laura Anspoka un Elvīra Butāne.
Jāpiebilst, ka 2014. gadā koka zirdziņu ieguva Jelgavas 4. vidusskola, 2013. gadā – Tehnoloģiju vidusskola, 2012. gadā – Jelgavas 4. vidusskola, 2011. gadā – Jelgavas Valsts ģimnāzijas komanda, bet pirms tam četrus gadus zirdziņu saņēma Tehnoloģiju vidusskola, kas iepriekš bija 1. ģimnāzija.
Foto: Raitis Supe