Cata, kā viņu saīsināti sauc draugi, ir 17 gadus veca jauniete no Taizemes, kura sešus mēnešus mācās uz dzīvo Jelgavā. Pirmais, ko viņa uzreiz par sevi saka: «Es neesmu no Ķīnas vai Taivānas, esmu no Taizemes.» Acīmredzot tas ir visbiežākais jautājums, ko meitenei nākas skaidrot apkārtējiem.
Ligita Vaita
Cata jeb pilnajā vārdā Kanisorna Seubsuja (Kanisorn Seubsuya) jau sešus mēnešus dzīvo Jelgavā un mācās Jelgavas 4. vidusskolas 11.a klasē. Kaut arī ierasts, ka apmaiņas programmas visbiežāk tiek īstenotas studiju vidē, viņa šeit ir kā apmaiņas skolniece. «Patiesībā es neizvēlējos Latviju, drīzāk jāteic, ka jūs izvēlējāties mani. Es pieteicos apmaiņas programmai, bet nezinot, uz kurieni tā mani aizvedīs. Sākumā domāju, ka man būs jābrauc uz Krieviju, jo par Latviju neko nezināju, taču esmu priecīga, ka viss sanācis tā,» stāsta Cata.
«Jelgava man ļoti patīk, jo tā ir diezgan liela pilsēta, tāpat kā Chianmai, kur dzīvoju Taizemē. Taču es negribētu dzīvot galvaspilsētā, tāpēc Jelgava ir ideāla vieta,» uzskata Cata. Viņa uzskaita, viņasprāt, skaistākās vietas un objektus, kas mūsu pilsētā meitenei paliks atmiņā, un tie ir tilti pār Driksu un Lielupi, Jelgavas pils, Svētās Trīsvienības baznīcas tornis un sevišķi tā pulkstenis, kā arī Pasta sala.
Labāk kļūdaini, bet latviski
Pamazām meitene jau kļūst par vienu no savējiem, pilsētā iejūtas aizvien labāk un lielā mērā tas ir pateicoties valodai, ko viņa jau visai labi apguvusi. Par to pārliecinājās arī portāls www.jelgavasvestnesis.lv. Kaut arī angļu valodu viņa zina daudz labāk, Cata konsekventi izvēlas runāt un rakstīt latviski, kas viņai veicas daudz grūtāk. Viņa pati atzīst, ka latviešu valoda meitenei jau kļuvusi mīļa, tāpēc viņa cer, ka arī pēc atgriešanās dzimtenē turpinās sazināties ar saviem jauniegūtajiem draugiem, lai valodu neaizmirstu.
Atmiņā paliks Ledus festivāls un «Staro Rīga»
Jelgava par Catas mājvietu būs vēl līdz jūlijam, kad viņa atgriezīsies mājās. Vaicāta, kas būs tie iespaidi, ko viņa vedīs savai ģimenei un draugiem par Latviju, viņa piemin festivālus, kā «Staro Rīga» un Ledus skulptūru festivālu. To, ka meitene aktīvi piedalās visā, ko tai piedāvā mūsu pilsētā, šaubu nav. Viņu var redzēt gan dažādos pasākumos pilsētā, gan skolā. Portāls www.jelgavasvestnesis.lv Catu ievēroja gan skolas aerobikas konkursā, kurā viņa piedalījās kopā ar savu klasi, gan skolas salidojumā.
Kā atšķiras jauniešu dzīvē Latvijā un Taizemē?
Savukārt par cilvēkiem Latvijā viņas galvenais secinājums ir, ka latvieši ir ļoti izglītoti. «Latvieši ir kautrīgi, taču vienlaikus arī draudzīgi un atsaucīgi, sevišķi, ja man ir nepieciešama palīdzība,» stāsta jauniete. Viņa atzīst, ka kultūras atšķirības ir jūtamas, taču tās viņai iedzīvoties netraucē. «Uzreiz jau biju pārsteigta, ka skolēni skolā drīkst vilkt drēbes, kādas vien vēlas. Šeit nav jānēsā skolas forma, ir atļauts neformāls apģērbs un meitenes var krāsoties. Pirmajā dienā domāju, ka neesmu skolā, bet tas nav slikti, man patīk, meitenes ir skaistas un labi izskatās,» uzskata Cata.
Vēl viņa pamanījusi atšķirības jauniešu kaitīgajos ieradumos. «Arī Taizemē jaunieši smēķē, tas ir līdzīgi, taču šeit vecāki par to neaizrāda. Taizemē jauniešiem, kas smēķē, tas ir rūpīgi jāslēpj no vecākiem,» salīdzina jauniete. Tāpat viņa piebilst, ka Latvijā ēd neasus ēdienus, pie kā viņai grūti pierast, un šeit ir auksti. «Bet laikapstākļi gan man patīk. Tie ir pilnīgi citādāki nekā pie mums, tāpēc ir interesanti.»
«Cilvēki grib palīdzēt, tikai nesaprot, ko viņiem saku»
«Protams, man ir arī daudz grūtību šeit. Galvenokārt jau valodas dēļ. Kaut arī es nedaudz zinu latviešu valodu, bieži man ir grūti izskaidrot, ko vēlos un cilvēki, kaut arī vēlas man palīdzēt, mani nesaprot,» atzīst Cata, piebilstot, ka latviešu valodā ir ļoti grūta gramatika. Taču tādās situācijās viņai palīdzot draugi un klasesbiedri, kuri palīdzību nekad neatsaka.
Catai mājās pie savas īstās ģimenes būs jāatgriežas jūlijā un viņa jau tagad zina, ka centīsies uzturēt kontaktus ar šeit iepazītajiem draugiem un viesģimeni, lai nākotnē varētu uzaicināt viņus ciemos pie sevis Taizemē.
Cata Latvijā ieradusies, piedaloties AFS Latvija Starpkultūru programmā, kas piedāvā gan Latvijas jauniešiem uz laiku doties mācīties ārvalstīs, gan uzņem ārvalstu jauniešus Latvijā. Pašlaik jau tiek meklētas viesģimenes jauniešiem, kuri Latvijā uz mācībām nākamajā semestrī Latvijā ieradīsies augustā. Vairāk par organizāciju var izlasīt www.afs.lv
Foto: no personīgā arhīva