Šodien ar pirmo centralizēto eksāmenu angļu valodā sākusies eksāmenu kārtošana 12. klases skolēniem. Mūsu pilsētā eksāmenu angļu valodā šodien kārtoja 450 «divpadsmito». Jaunieši spriež, ka šoreiz sarežģītākā izrādījusies pārsprieduma daļa un jo īpaši sarežģīts bija esejas temats. Lielākajai daļai šodien eksāmens jau beidzies, bet daļa vēl rīt turpinās kārtot eksāmena mutisko daļu.
Ligita Vaita
«Cerējām, ka būs vieglāk, tiešām. Man šķiet, ka visi iepriekšējo gadu eksāmeni, ko izmēģinājām, bija vieglāki. Viss pārējais vēl bija izdarāms, bet esejas temats bija šausmīgs. Tā arī nesapratām, par ko mums jāraksta,» pēc apspriešanās ar klasesbiedrenēm stāsta Valsts ģimnāzijas 12.d klases skolniece Viktorija Gerasimova. Viņu papildina Linda Immure, norādot, ka esejā bija jāraksta «kaut kas par dabu un ekonomiku», bet tā līdz galam meitenes vēl nav vienojušās.
«Es tematu sapratu, tas bija par rūpnieciskās attīstības ietekmi uz vidi, bet piekrītu, ka temats bija ļoti specifisks. Man personīgi, pirmkārt, pilnīgi nesaistošs, bet arī sarežģīts, jo mums grūti ir spriest par dabas aizsardzības problēmām, ja par to iepriekš neesam runājuši,» spriež 12.m klases skolnieks Normunds Rutka. Viņš ir pārliecināts, ka angļu valoda ir viņa spēcīgākais priekšmets un viņš cer, ka eksāmenu izdosies nokārtot uz C1 līmeni, kas ir otrais augstākais. Vaicāts par iepriekšējo gatavošanos, jaunietis stāsta, ka cenšas angļu valodu pilnveidot nepārtraukti, ne tikai pirms eksāmena, un atradis, viņaprāt, ļoti labu veidu. «Es mērķtiecīgi dažādās interneta vietnēs, kā youtube.com un dažādos forumos, rakstu komentārus angļu valodā. Pārbaudu tos ar «spelling» jeb labošanas funkciju, tādējādi pārbaudot pats sevi,» stāsta Normunds. Viņš jau izlēmis, ka augstskolā vēlas «startēt» programmēšanas jomā, bet cer, ka angļu valodas zināšanas pavērs iespējas to darīt Dānijā.
Tomass Barševskis, 12.a klases skolnieces, kurš viens no pirmajiem nokārtojis arī angļu valodas eksāmena runāšanas daļu, vērtē, ka viņam veicies gana labi. «Pārbaudes eksāmenā mans vērtējums bija 70 procenti, ceru, ka tāpat būs tagad,» uzskata Tomass. Viņš izvilcis biļeti, kurā bijis jāveido dialogi par sociālajiem tīkliem, kā arī jāiejūtas viesnīcas klienta ādā un jārezervē numurs. Savukārt trešajā, viņaprāt, grūtākajā mutiskās daļas uzdevumā, jāveido monologs par tūrismu. «Dialogus veidot ir vieglāk, jo skolotāja jautājumi neļauj «aizpeldēt» no temata. Monologā pietrūkst sakāmā,» spriež jaunietis, taču kopumā ar eksāmenā paveikto ir apmierināts.
Savukārt par to, vai angļu valodas eksāmena kārtošana martā, nevis maijā, ir attaisnojusies, jaunieši nedomā, norādot, ka viņi tāpat to nevar ietekmēt. Skolā stāsta, ka atlikušos mēnešus angļu valodas stundās vairāk tiks strādāts pie lietišķās angļu valodas izkopšanas, piemēram, motivācijas vēstuļu rakstīšanas un noformēšanas un citām darba tirgū un studijās noderīgiem jautājumiem.
Šodien angļu valodas eksāmenu mūsu pilsētā kārto 450 skolēnu, informē Izglītības pārvaldes galvenā speciāliste izglītības jautājumos Lilija Stepanova. Skolēniem pēc izvēles ir jākārto eksāmens vismaz vienā no svešvalodām, līdz ar to ir jaunieši, kuri izvēlējušies kārtot eksāmenu citā svešvalodā vai divās no tām. Krievu valodu Jelgavā kārtos 69 skolēni, bet vācu valodu – seši. Franču valodu mūsu pilsētas skolēni šogad kārtot nav izvēlējušies. Arī eksāmenus pārējās svešvalodās «divpadsmitie» kārtos šonedēļ.
Foto: Raitis Supe