Bijusī jelgavniece Vaira Meksiku par savām mājām sauc jau četrus gadus. Viņa joprojām izjūt, ka Meksikā ir «gaišmatainā ārzemniece», taču ar dzīvi saulainajā valstī ir apradusi, un par lielāko «dīvainību» meksikāņu sadzīvē sauc mūžīgo kavēšanu. «Viņi ne tikai kavē. Viņi tik ļoti negrib sarūgtināt otru, ka vienmēr saka: «es jau skrienu» vai «būšu pēc piecām minūtēm», kaut gan patiesībā varbūt nemaz nav izgājuši no mājām,» smejas Vaira. Taču tā nebūt nav vienīgā meksikāņu temperamenta atšķirība.
Ligita Vaita
Dzīve «vismeksikāniskākajā» pilsētā
Pirmo reizi Vaira uz Meksiku aizceļoja 2008. gadā, bet kopš 2011. gada tur dzīvo pastāvīgi, par viņas mājām kļuvusi otrā lielākā pilsēta Gvadalahara Halisko štatā. Tā atrodas stundas lidojuma attālumā no galvaspilsētas Mehiko. «Vēl aizvien, protams, esmu «gaišmatainā ārzemniece», taču šeit ne tik pamanāma, jo vēsturisku notikumu rezultātā šeit iedzīvotāji atgādina eiropiešus – tie ir garāka auguma un gaišākas ādas krāsas nekā citur Meksikā,» par metropoli ar vairāk nekā četriem miljoniem iedzīvotāju stāsta Vaira.
«Te nav milzu piramīdu kā Mehiko, Kankūnā un Meksikas Dienvidos, arī pludmales ir vairāku stundu brauciena attālumā, taču Gvadalahara bieži tiek saukta par «vismeksikāniskāko» pilsētu. Savā koloniālās pilsētas lepnumā tieši šeit visvairāk iespējams pieredzēt, kas tieši ir Meksika,» uzskata Vaira, paskaidrojot, ka meksikāņu kultūra veidojusies, saplūstot vietējo iedzīvotāju un spāņu konkistadoru ievestajām paražām. «Tieši šeit radusies slavenā mariači mūzika un pavisam netālu ir Tekilas pilsētiņa. Serenādes tiek dziedātas vēl šodien, un šeit atrodamas pasaules labākās tekilas,» ieskicē bijusī jelgavniece.
Pieklājīgi lūdz atļauju pat pamest liftu
Paši meksikāņi ir ģimenes cilvēki ar plašu draugu loku, dažādas sanākšanas un tikšanās ir obligātas un parasti vairākas reizes nedēļā. «Brīvdienās restorānos labāk ierasties savlaicīgi, citādi visus galdiņus būs «okupējušas» lielās ģimenes, bet, neierodoties uz kādu svarīgu atzīmējamu notikumu, tu riskēsi sabojāt attiecības ar pasākuma rīkotāju. Lai gan Meksika ir skaļa, brīžiem seriālu cienīgu drāmu pilna un it kā bez stingriem noteikumiem, tomēr manieres ir ļoti svarīgas. Meksikāņu spāņu valoda ir pilna ar dažādām pieklājības frāzēm, piemēram, «con permiso» – izejot no telpas vai lifta, it kā lūdz atļauju pamest tur palikušos cilvēkus, tāpat «lūdzu» un «paldies» tiek lietoti, iespējams, daudz vairāk nekā citur pasaulē. Savukārt sasveicinoties buča uz labā vaiga ir obligāta, pat tad ja cilvēku redzi pirmo reizi mūžā,» paražu īpatnības skaidro Vaira, piebilstot, ka tikai vīrieši ar vīriešiem sasveicinās ar rokasspiedienu, nevis buču uz vaiga.
Kāpēc gan būtu vajadzīgs autobusu saraksts?
Manieres gan īsti neattiecas uz satiksmes noteikumiem vai ierašanos norunātajā laikā, tāpat neeksistē iekšpilsētu sabiedriskā transporta grafiki, norāda Vaira. «Var taču vienkārši stāvēt krustojumā un noķert autobusu stopējot! Ja brauc pie stūres un vēlies mainīt joslu, izbāzta roka pa logu darbosies labāk nekā pagrieziena rādītājs. Uz pasākumiem labāk ierasties vismaz 30 minūtes pēc noteiktā laika, oficiālos pasākumos pat ielūgumos tiek rakstīts vismaz stundu agrāks laiks, lai visi būtu klāt,» stāsta bijusī jelgavniece. Savukārt savlaicīgi Meksikā sākas tikai mises neskaitāmajās baznīcās, kas svētdienās ir pārpildītas – gandrīz 90 procenti meksikāņu ir katoļi.
«Neticami, bet meksikāņi ir strādīgi, lielai daļai darba nedēļa ilgst sešas dienas, bet zemo algu dēļ daudzi meklē vairākus darbus vai papildu iespējas piepelnīties. Valdība nodrošina pamatpakalpojumus medicīnas aprūpē un obligāto izglītību, taču katrs meksikānis apzinās, ka tikai un vienīgi no viņa paša (vai viņa ģimenes) ir atkarīgs dzīves līmenis. Tāpat, šķiet, katrā meksikānī mīt uzņēmējs, sākot no «kārtīga darba» tikko zaudējuša popkorna tūtiņu tirgotāja autobusos līdz pat miljonāriem Puerta de Hierro apkaimē,» salīdzina Vaira, piebilstot, ka meksikāņiem raksturīgs arī smaidīt vienmēr – pat tad, kad ir skumji.
Ar vērienu svin pat mirušo piemiņas dienu
No īpašākajiem notikumiem Meksikā atzīmējama Mirušo diena 2. novembrī, kad, līdzīgi kā agrāk veļu laikā Latvijā, tiek veidoti altāri un pieminēti aizgājēji, bet pat tas tiek darīts, svinot dzīvi. «Kapsētas ir pilnas ar koši oranžām samtenēm, kas, kā runā, pievilinot mirušo dvēseles, bet ģimenes sanāk kopā un dzied mariači mūziku.
Tāpat īpaša ir Meksikas neatkarības diena. «Jau mēnesi iepriekš visur redzami karodziņi, bet naktī no 15. uz 16. septembri neiztrūkst plašu svinību un prezidenta runas ar obligāto izsaucienu «Viva Mexico!»,» ieskicē Vaira.
Savukārt pavasarī meksikāņiem obligāts ir lielais gavēnis, kad piektdienās tik populārās gaļas tako ēstuves nākas aizvērt vai piedāvāt tajās jūras veltes, bet Lieldienu nedēļā daudzi paņem garākas brīvdienas un plāno ceļojumus. Ziemassvētkos īpaši gaida pusnakti, kad novēlēt priecīgus svētkus, bet joku diena nav 1. aprīlī, bet 28. decembrī, Svēto Nevainīgo dienā.
Ko apskatīt četru miljonu metropolē?
Pilsēta Gvadalahara, kurā dzīvo Vaira, radusies, saplūstot vairākām piepilsētām kopā un kļūstot par vienu metropoli. «Līdz ar to grūti pateikt, kur ir īstais pilsētas centrs, ja tādu ir vismaz pieci. Gvadalaharas vecpilsētā jeb vēsturiskajā centrā slejas 16. gadsimtā celtā katedrāle, Degojado teātris (operas nams), Kabaņas Kultūras institūts un Sanhuana de Dios tirgus, lielākais Latīņamerikā,» stāsta Vaira.
Sapopanas centrā arī atrodama ievērojama Sapopanas Jaunavas bazilika, iespējams izbaudīt īsti meksikānisku ielu maltīti no daudzajiem tirgoņiem milzīgajā pilsētas laukumā, bet piecu minūšu brauciena attālumā nokļūt pavisam citā Meksikā – Puerta de Hierro apkaimē. «Puerta de Hierro ar Gvadalaharas bagātāko ģimeņu un Pasaules Bankas investīciju palīdzību pēdējā desmitgadē ir kļuvusi par šikāko pilsētas rajonu ar zīmolu pilno Andares tirdzniecības centru, smalkām slēgtām privātmāju kopienām un neskaitāmiem dažādu formu un krāsu debesskrāpjiem.»
Savukārt mākslas un mūzikas mīļiem obligāta esot vizīte Tonalā un Tlakepakē, kur, lēni pastaigājoties, iegādāties vietējo mākslinieku darbus, ādas izstrādājumus vai tradicionālos pūstā stikla traukus un pie mariači mūzikas vai dejotāju priekšnesuma izbaudīt īsti meksikānisku maltīti.
Tuvumā Gvadalaharai…
Stundas attālumā no Gvadalaharas ir Čapalas ezers, lielākais Meksikā, ar vairākiem košiem ciematiņiem un plašu ārzemnieku «koloniju». Savukārt stundas braucienā pretējā virzienā atrodas Tekilas pilsētiņa, kur iespējams apciemot kādu no daudzajām tekilas darītavām. «Tekila līdzīgi kā šampanietis drīkst saukties par tekilu tikai tad, ja tā radīta Halisko štatā,» uzsver Vaira.
Netālu no Gvadalaharas ir arī 2000 gadu senās Gvačimontones apļveida piramīdas, nejauši atklātas 1970. gadā, bet atjaunotas tikai pēdējā desmitgadē. Bet, ja «kārojas» pludmales, tad tuvākās ir Mansanijo ostas pilsētā un kūrortpilsētā Puerto Vajartā.
Mehiko lietussargam somā jābūt vienmēr
Karstums Gvadalaharā, kā stāsta Vaira, nav tik milzīgs, kā varētu likties – temperatūra dienā lielākoties ir ap plus 25–30 grādiem, vienīgi naktīs ziemas mēnešos var nokrist līdz pat nullei, bet pavasarī dienās uzkāpt līdz pat 35 grādiem. «No jūnija līdz oktobrim ir lietus sezona, kad katru nakti dārd pērkons un pamatīgi «gāž», bet no novembra līdz maijam jāatceras aplaistīt dārzi un zālāji. Liela daļa iedzīvotāju iztiek bez gaisa kondicionieriem un sildītājiem. Nosauļoties gan īsti nevar, jo lielākoties tomēr atrodies iekštelpās, nevis gozējies saulē, kas ir tieši virs galvas,» spriež Vaira, piebilstot, ka pludmalēs gan temperatūra ir augstāka, bet gaiss, īpaši lietus sezonā, ārkārtīgi mitrs. Mehiko jārēķinās ar biezākām jakām un lietussargu somā gandrīz jebkurā gadalaikā.
Kā nokļūt?
Vaira stāsta, ka visērtākais veids, kā no Latvijas nokļūt Meksikā, ir «KLM» vai «Lufthansa» tiešie lidojumi no Amsterdamas un Frankfurtes vai ar nedaudz sarežģītāku maršrutu caur ASV. Cenas variē, bet akciju laikā 1000 līdz 1200 dolāru divvirzienu biļetes ir atrodamas diezgan veiksmīgi. Vislētākās biļetes varot nopirkt uz čārterreisiem no vairākām Eiropas pilsētām uz paradīzes zilo ūdeņu pludmalēm Kankūnā, īpaši pēdējā brīža piedāvājumi, kad cenas nokrīt līdz pat 150 eiro vienā virzienā. «Tad gan, lai iepazītu valsts vidieni, noteikti jāieplāno arī iekšējie lidojumi. Valsts ir milzīga un kas interesants atrodams katram, kūrorti no īstās valsts diemžēl parāda ļoti maz,» spriež bijusī jelgavniece.
Pārvietošanās pa iekšzemi – grūti plānojama
Pilsētās tūristiem visērtāk pārvietoties ar autobusu vai metro, īpaši Mehiko tas savieno praktiski jebkuru milzīgās pilsētas stūri. Brauciena cenas ir ap 30 līdz 40 eiro centiem. Taksometriem un to vadītājiem Meksikā nav diez ko laba slava, tāpēc Vaira iesaka – ja brauc ar taksi, iepriekš vienojies par cenu un pieprasi lietot skaitītāju!
«Starppilsētu braucieniem noteikti jāsalīdzina autobusu un lidojumu cenas, visbiežāk, pērkot savlaicīgi, lidojums būs līdzīgā cenā vai pat lētāks, turklāt neskaitāmas reizes ātrāks,» stāsta Vaira. Populārākās aviolīnijas ir «Volaris», «Interjet», «Aeromexico» un «Vivaaerobus». Savukārt, ja brauciens ir ar autobusu, esot vērts pirkt biļetes luksusa klasē un izbaudīt 1. klases braucienu ar plašām un ērtām sēdvietām, bezvadu internetu un uzkodām. «Piemēram, lidojums Mehiko-Gvadalahara ilgst vienu stundu un parasti maksā 30-60 eiro, bet luksusa autobusa brauciens maksā 42 eiro, un tas ceļā pavadīs vismaz sešas stundas.»
Foto: no V.Avotas personīgā arhīva