Saaicinot visai plašu atbildīgo darbinieku loku, trešdienas vakarā «Fortum» uzklausīja apkārtnes iedzīvotāju viedokli, kam par biokoģenerācijas stacijas uzcelšanu vairāk ir rūgtuma nekā priekā. Vislielākā «sāpe» iedzīvotajiem ir stacijas radītais troksnis, un uzņēmums solījis – turpmāk iedzīvotāji varēs piedalīties mērījumu veikšanā.
Ligita Vaita
Jāatgādina, ka uzņēmumam iesniegta 34 iedzīvotāju parakstīta vēstule ar lūgumu skaidrot, kādus pasākumus «Fortum» ir veicis, lai mazinātu trokšņus un apgaismojumu no biomasas koģenerācijas stacijas Rūpniecības ielā 73A.
«Fortum Jelgava» valdes locekle Aina Bataraga uzsver, ka redz trīs problemātiskus jautājumus, kas skar apkārtnē dzīvojošo iedzīvotāju ērtības – trokšņus, ko rada rūpnīcas darbība, spilgto apgaismojumu un kārtību uz ceļa, kad rūpnīcai tiek piegādāta šķelda ar kravas automašīnām. Tiesa, iedzīvotāji skaidri uzsver, ka visu pārējo viņi ir gatavi paciest, taču nepārtrauktais rūpnīcas radītais troksnis ir neizturams. «Tas nav liels, pēc decibeliem pielīdzināms veļas mašīnas rūkšanai. Taču pamēģiniet nosēdēt pie ieslēgtas veļas mašīnas vismaz četras stundas!» aicina sašutušie iedzīvotāji, piebilstot, ka pašlaik, ziemā, problēma ir mazāka, taču viņi jau tagad ar bažām gaida nākamo vasaru.
«Lūdzam, izstrādājot trokšņa un apgaismojuma samazināšanas plānus, ņemt vērā, ka koģenerācijas stacija strādā 7 dienas nedēļā, arī brīvdienās un svētku dienās, 24 stundas diennaktī, radot reizē gan trokšņa piesārņojumu, gan gaismas piesārņojumu, un šo piesārņojumu kombinācija viena otru papildina,» teikts iedzīvotāju vēstulē «Fortum» valdei.
Uzņēmumā norāda, ka viņi saprot iedzīvotāju pretenzijas un jau šobrīd strādā, lai pakāpeniski samazinātu trokšņa līmeni, ko rūpnīcas darbība rada apkārtējā vidē, taču, lai kliedētu iedzīvotāju šaubas par safabricētiem vai ietekmētiem trokšņu mērījumu rezultātiem, uzņēmums sola turpmāk atļaut iedzīvotājiem piedalīties šo mērījumu veikšanā.
«Mēs saprotam, ka, ja šis troksnis būs nepārtraukts, mums būs ilgstošas problēmas daudzu gadu garumā. Tāpēc, protams, arī mēs paši esam ieinteresēti šo problēmu risināšanā. Mērījumi tiek veikti gan tāpēc, lai atskaitītos atbildīgām institūcijām, gan tāpēc, lai mēs paši zinātu, ar kādu jaudu varam darbināt rūpnīcu, lai atļautos robežlielumus nepārsniegtu,» uzsver A.Bataraga, pārliecinoši sakot, ka uzņēmums nekādā veidā neietekmē trokšņu mērījumu rādītājus, ko veic sertificēts uzņēmums.
Viņa informē par komplekso daudzpakāpju trokšņu samazināšanas plānu, kas jau daļēji ir īstenots, taču tas joprojām tiek vērtēts, uzlabots, sadarbojoties ar ekspertiem un uzklausot viņu ieteikumus. Šogad uzņēmums sola izbūvēt papildu trokšņu ekrānu jeb trokšņu aizsargsienu.
Iedzīvotāju jautājumu sapulcē bija daudz, tostarp par līdzšinējiem mērījumiem un to patiesumu, iespējām šiem mērījumiem sekot līdzi pašiem, tāpat iedzīvotājus satrauc cieto daļiņu izmeši, kas novēroti uz ilgstoši stāvošām automašīnām vai, piemēram, pagalmā izkārtās veļas.
Foto: Raitis Supe
Saistītā ziņa
«Fortum» iedzīvotājiem gatavs skaidrot paveikto trokšņa un apgaismojuma līmeņa samazināšanā