Jau otro gadu Jelgavas pilsētas skolas piedalās pilsētas domes izsludinātajā konkursā par Gada skolas titulu «Jelgavas pilsētas izglītības kvalitātes Gada balva «Zelta grauds 2015»». Šobrīd vecāki, aizpildot sagatavoto anketu, aicināti paust savu viedokli par skolu, kurā mācās viņu bērns.
Aizvadītajā mācību gadā pirmo reizi tika izsludināts konkurss «Zelta grauds», kura mērķis ir celt kopējo izglītības kvalitāti un ar pozitīvu motivāciju tiekties uz arvien labākiem sasniegumiem, ieviešot skolas ikdienas darbā dažādus jauninājumus atbilstoši mūsdienu prasībām un vajadzībām. Konkursa metodiskā vadītāja Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centra direktore Sarmīte Vīksna atzīst, ka ideja bijusi veiksmīga un skolām devusi iespēju uz savu darbu paskatīties plašāk, tādēļ arī šajā mācību gadā ir izsludināts konkurss par izglītības kvalitātes gada balvu «Zelta grauds 2015». Pērn sākumskolu grupā to ieguva 4. sākumskola, pamatizglītības grupā – Valsts ģimnāzija, bet vidusskolu grupā – Spīdolas ģimnāzija. Savukārt veicināšanas balvu ieguva 1. internātpamatskola.
Katrai skolai var būt sava izcilība
«Mūsdienu sabiedrībā notiek daudz pārmaiņu. Mainās ekonomiskā, sociālā vide, prasības pret darba devēju un ņēmēju. Paralēli jāmainās arī izglītības sistēmai, kas ir visa pamatā, tādēļ kopā ar pilsētas vadību un izglītības speciālistiem meklējām pozitīvas motivācijas iespējas. Konkurss «Zelta grauds» pēc savas būtības ir stimuls skolu tālākai attīstībai un jaunu iniciatīvu īstenošanai, motivācija virzīties uz priekšu mazliet straujāk, ar plašāku skatījumu uz to, ko var darīt skola. Vēlamies, lai šajā procesā iesaistās viss skolas personāls, sākot ar tehniskajiem darbiniekiem un beidzot ar skolas direktoru, kuram gluži kā ārlietu ministram sava skola jāspēj pārstāvēt gan pilsētas un valsts līmenī, gan starptautiskās sadarbības projektos,» norāda S.Vīksna. Konkursa kritēriji ir izstrādāti, akcentējot jomas, kurās izglītības pasūtītāji vēlas redzēt lielāku aktivitāti un izaugsmi. Konkursa uzdevums ir apzināt un novērtēt skolu nozīmīgākos sasniegumus pēc principa, lai nekas nebūtu nepamanīts un katrai iniciatīvai būtu sava loma, jo katrai skolai var būt sava izcilība. Tādēļ mācību sasniegumi tiek vērtēti, nevis salīdzinot skolas savā starpā, bet gan pret tās pašas skolas iepriekšējā gadā uzrādītajiem rezultātiem.
Iespēja paskatīties uz savu «saimniecību» no malas
Taujāta, kādas ir būtiskākās atziņas pēc pirmā konkursa gada, S.Vīksna atzīst, ka skolas šo pilsētas iniciatīvu uztvēra ar piesardzību, jo viss jaunais sākumā ir jāiepazīst. «Tikāmies ar skolu kolektīviem un pārrunājām vērtēšanas kritērijus, palīdzējām aizpildīt veidlapas un pārējos ar pieteikumu saistītos dokumentus. Ņemot vērā piedāvātos vērtēšanas kritērijus, starp kuriem ir ne tikai mācību sasniegumi, bet arī aktivitātes lokālpatriotisma veicināšanai, vides izglītībā, interešu izglītībā un daudzās citās jomās, skolām bija iespēja paskatīties uz savu saimniecību no malas un novērtēt, kurās jomās varam darīt vairāk. Vislielākais gandarījums ir par to, ka saistībā ar šo konkursu skolu aktivitātes kļuvušas skanīgākas, daudz vairāk tiek domāts par kopējo skolas piedāvājuma un pasākumu kvalitāti,» vērtē viņa.
Runājot par pozitīvākajiem inovatīvas pieejas piemēriem pilsētas skolās, S.Vīksna norāda, ka tādu ir daudz: «Piemēram, 2. pamatskola aktīvi strādā, lai kā pirmā pilsētā iegūtu Zaļā karoga jeb ekoskolas statusu. Tā ir ANO koordinēta vides izglītības programma, kurā iesaistījušās vairāk nekā 40 tūkstoši skolu visā pasaulē. Jāuzteic arī 4. sākumskolas ideja par to, kā organizēt ēdnīcas darbu, lai ierobežotā laikā varētu paēdināt lielāku skaitu bērnu. Tehnoloģiju vidusskola izceļas ar savu interešu pulciņu piedāvājumu kokapstrādē, metālapstrādē un robotikā. Skolām ir interesanti risinājumi tam, kā tiek saglabāta skolas vēsture, tiek veidoti digitālie muzeji un daudz kas cits. Teju katrai skolai ir ar ko pozitīvi izcelties.»
Skolu vērtēšanā aicina iesaistīties arī vecākus
Konkursā «Zelta grauds 2015» tiks vērtēti skolu sasniegumi 2014./2015. mācību gadā šādos darbības virzienos: direktora inovatīvā darbība; skolotāju profesionālā pilnveide un radošā darbība; izglītības iestādes darbība skolēnu personības/talantu attīstīšanai; skolēnu sasniegumi; izglītības iestādes mikroklimats un drošība.
Konkursa vērtēšanas kritēriji, salīdzinot ar pagājušo gadu, nav mainīti, tikai atsevišķās sadaļās tie papildināti atbilstoši mācību gada prioritātēm. «Šogad papildus vērtēsim, kā skola ir iekļāvusies pilsētas 750 gadu jubilejas pasākumos, kādi pasākumi veikti klašu audzinātāju profesionālās kompetences paaugstināšanai un kā skolā tiek organizēts darbs sabiedrības integrācijas jomā. Kritēriji papildināti arī ar sadaļu par skolas darbību atkarību profilakses un vides pieejamības jomā,» izmaiņas ieskicē S.Vīksna.
Skolu vērtēšanā aicināti iesaistīties arī skolēnu vecāki, aptaujas anketā atklājot savu viedokli par skolu, kurā mācās bērns. «Diemžēl pirmajā gadā vecāku atsaucība bija samērā niecīga, tādēļ šī ļoti būtiskā sadaļa attiecībā uz skolu novērtējumu nebija pilnīga. Tomēr tās anketas, kas tika iesūtītas, mums deva priekšstatu par vecāku viedokli. Teju katrā skolā vecāki bija uzteikuši labās lietas, bet bija arī norādes par to, kas būtu darāms citādāk un ar ko vecāki nav apmierināti. Kopā ar skolu vadību analizējām šīs anketas, un daudzas lietas šogad jau ir novērstas. Tādēļ aicinām vecākus aizpildīt anketas un palīdzēt mums pēc iespējas objektīvāk novērtēt pilsētas skolas,» tā S.Vīksna.
Vecāku anketu lūgums aizpildīt līdz 15. maijam, un, ja ģimenē ir vairāki bērni skolas vecumā, anketu vecāki aicināti aizpildīt par katru skolu atsevišķi.
Anketa elektroniski pieejama skolu mājas lapās un ŠEIT. Tā pieejama arī 12. februāra «Jelgavas Vēstneša» 2.lpp. – vecāki to var izgriezt arī no avīzes un aizpildītu iesniegt ZRKAC Svētes ielā 33. Papildu informāciju var iegūt pa tālruni 63012151, 63012157.
Jāpiebilst, ka konkursa «Zelta grauds 2015» uzvarētāji tiks paziņoti Jelgavas pilsētas Skolotāju dienas svinīgajā pasākumā 2015. gada 2. oktobrī.
Foto: no JV arhīva