Šodien Latvijā notiek Ēnu diena. Lai gūtu kaut nelielu ieskatu, iespējams, savā nākotnes profesijā, šodien skolēni kļuvuši par «ēnām» dažādu profesiju pārstāvjiem, lai izzinātu viņu darbu. Vairāk nekā 50 skolēnu šodien «ēnoja» Jelgavas domes vadību un pašvaldības iestāžu speciālistus. Jaunieši kļuvuši par policistu, juristu, arhitekta, kartogrāfa un vairāku ārstu, medicīnas māsu «ēnām». Tāpat zināms, ka Jelgavas skolēni devušies arī uz Rīgu, lai kļūtu par Latvijas Valsts prezidenta, Valsts nekustamo īpašumu Būvniecības pārvaldes direktora «ēnām», kā arī «ēno» Valsts policijā, SIA «Fortum Jelgava» un LLU.
Ritma Gaidamoviča
Jelgavas domes priekšsēdētājam Andrim Rāviņam un viņa vietniekam Jurijam Strodam šogad seko pa vienai «ēnai», priekšsēdētāja vietniekam Aigaram Rublim – divas «ēnas». A.Rubli «ēno» Zane Eihe no Jaunpils vidusskolas un Mareks Mateša no Spīdolas ģimnāzijas. A.Rublis pārliecināts, ka Ēnu diena jauniešiem ir vajadzīga, jo caur «ēnošanu» var gūt pārliecību, vai izvēlētā nākotnes profesija patiešām ir saistoša. «Jauniešu interese par to, kas un kā notiek domē, kā tiek pieņemti lēmumi, ir liela. Man šķiet, ka darbs pašvaldībā ir nākamais populārākais aiz pilota profesijas. Taču tas ir labi, jo viņi ne tikai redz, kā tiek lemts arī par viņu kā jelgavnieku dzīvi, bet arī uzzina, kā paši var piedalīties lēmumu pieņemšanā,» pārliecināts A.Rublis.
A.Rāviņš šorīt pilsētas domē, uzrunājot «ēnas», uzsvēra, ka galvenais skolēnu uzdevums, piedaloties Ēnu dienā, ir saprast, ko viņš nākotnē grib darīt, un Ēnu diena ir lieliska iespēja pārliecināties, vai iedomātā profesija viņam ir saistoša. «Ir svarīgi izdarīt nekļūdīgu izvēli. Ticiet man, ir ļoti patīkami darīt tādu darbu, kas tiešām pašam patīk, kurā tu gribi izdarīt pēc iespējas vairāk,» tā A.Rāviņš.
Visvairāk «ēnu» šogad bija pieteikušās Pašvaldības policijā – 12 – un Jelgavas pilsētas slimnīcā – 10. Uzrunātie jaunieši, kuri «ēnoja» policijā, spriež, ka šī profesija ir grūta ne tikai fiziski, bet arī psiholoģiski. «Jābūt stipriem nerviem! Un vēl sapratu: ja gribu strādāt policijā, jāmaina attieksme. Vairs nevarēšu grēkot un šķērsot ielu pie sarkanā signāla,» pirmajos iespaidos dalās Tehnoloģiju vidusskolas 7. klases skolniece Linda Briede, kura nopietni apsver iespēju kļūt par policisti. Tiesa, jau pēc redzētā un dzirdētā Pašvaldības policijā viņa zina teikt, ka nekādā gadījumā negrib būt patruļpolicijas darbiniece, kur jāsaskaras ar bīstamiem noziedzniekiem. «Esmu pārsteigta, ka policistiem ir tik daudz jārunā un vēl jāraksta. Izrādās, viņu viens no galvenajiem darbarīkiem ir pildspalva, nevis ierocis, rokudzelži vai tādas lietas,» saka Kārlis Žūriņš no 4. vidusskolas 9. klases.
Jaunieši, «ēnojot» policistus, iepazinās ar policijas ekipējumu, viesojās medicīniskajā atskurbtuvē, Pašvaldības operatīvās informācijas centrā, policijas Dežūrdaļā un arī devās patrulēt kopā ar ekipāžu.
6. vidusskolas 12. klases audzēknis Vladislavs Savickis izvēlējies «ēnot» Jelgavas pilsētas slimnīcā. Puisis cer vasarā iestāties Rīgas Stradiņa universitātē, lai mācītos par kardiologu. «Man gribas palīdzēt cilvēkiem! Kāpēc tieši kardiologs? Tāpēc, ka manā ģimenē ir cilvēks, kuram ir problēmas ar sirds veselību. Un, cik zinu, tad šobrīd tieši sirds saslimšanas ir vienas no biežākajām problēmām,» tā Vladislavs.
Divas «ēnas» šodien ir arī portāla www.jelgavasvestnesis.lv redakcijā, sekojot līdzi redakcijas fotogrāfa darbam. Redakcijā viesojas Agnese Ločmele no Spīdolas ģimnāzijas un Katrīna Kviesīte no Ropažu vidusskolas.
Jāpiebilst, ka daudz «ēnu» šodien ir arī LLU – 30 jaunieši «ēno» universitātes darbiniekus, tostarp pirmo reizi «ēna» ir arī LLU rektorei Irinai Pilverei. Par studentu «ēnām» kļuvuši 56 skolēni. Visvairāk jauniešu «ēno» topošos vetārstus jeb Veterinārmedicīnas fakultātes studentus.
Valsts policijas Jelgavas iecirknī šodien policijas darbam līdzi seko 21 skolēns, no viņiem seši izvēlējušies iepazīties ar iecirkņa priekšnieces ikdienu.
Foto: Raitis Supe; twitter.com; Valsts policijas arhīvs