Jau pavisam drīz, 4. decembrī, noslēgsies telpu futbola turnīra «Zemgale Open 2009» 2. kārta un sāksies izšķirošās cīņas astotdaļfinālā, ceturtdaļfinālā, pusfinālā un lielajā finālā. Tāpēc piedāvājam turnīra organizatora Laura Lauska viedokli un prognozes par komandām un to varēšanu.
Ilze Knusle-Jankevica
«Turnīrs šķērsojis ekvatora līniju. No «Zemgale Open 2009» plānotajām 118 spēlēm aizvadītas 76, iezīmējušies gan favorīti, gan pastarīši. Piedāvāju komandu apskatu un prognozēto vietu turnīra noslēgumā, izvērtējot komandu sniegumu līdz 23. Novembrim,» tā L.Lauskis.
FK Jaunolaine (1 – pašreizējā vieta reitingā; 1 – 4 – prognozētā vieta turnīra noslēgumā). Septiņas spēles, sešas uzvaras un viens neizšķirts, nodrošina jaunolainiešiem 1. vietu reitinga sistēmā un liek komandu vērtēt kā vienu no potenciālajiem pretendentiem uz uzvarētāja lauriem. Komanda, iespējams, par godu līdzīgajiem formas tērpiem «Maskavas Spartak», spēlē atklātu, kombinācijām bagātu atklātu futbolu, ļaujot arī pretiniekam rādīt savu varēšanu, kas lielākoties izrādās mazāka. Komandas vājā vieta – psiholoģiskā nestabilitāte spriedzes situācijās.
BJSS (2; 12) – vienīgā komanda, kura turnīra gaitā līdz šim nav zaudējusi punktus. Un arī sešās spēlēs ielaistie 9 (!!) vārti, liecina par komandas nopietno attieksmi un mērķiem «Zemgale Open 2009» turnīrā. Laba disciplīna aizsardzībā, 100 procentu atdeve jebkurā spēles epizodē, meistarīgi izpildītāji (Aleksandrs Kulakovs, Vitālijs Maksimovs), pieredzējis un meistarīgs treneris – ar šādu miksli komanda var cerēt uz augstākajām turnīra godalgām.
FK Alliance (3; 1 – 4) – Kauguros bāzētās «Spartaka» komandas spēlētāji rāda ļoti pārliecinošu un skatāmu futbolu. Ja ne vien klupiens pēdējā spēlē pret «Blice Recruit», komanda jau būtu nodrošinājusi sev apakšgrupas uzvarētāja titulu un varētu gatavoties play off spēlēm. Fiziski spēcīgie un tehniskie spēlētāji tomēr pārāk aizraujas ar uzbrukumu un nereti aizmirst par savu vārtu drošību – 24 ielaisti vārti komandai, kura cer uz godalgām, tomēr ir daudz par daudz.
JSFB/LLU (4; 3 – 6) – turnīra sākumā rādot pārliecinošu un rezultatīvu sniegumu, turnīra otrajā daļā komanda nedaudz samazinājusi «apgriezienus» – vai tas ir taktisks gājiens vai meistarības griesti, to redzēsim jau pavisam drīz, sākoties izšķirošajām turnīra spēlēm. JSFB/LLU spēlē kombinacionālu, skatāmu futbolu, tomēr komandai nav pietiekoši daudz augsta līmeņa izpildītāju, kas varētu ilgtermiņā veidot pozitīvus rezultātus augstāka līmeņa spēlēs.
LDZ (5; 3 – 6) – pērnie Jelgavas vasaras turnīra uzvarētāji «Zemgale Open 2009» uzsāka ļoti neveiksmīgi, nokļūstot N grupā un arī tajā nespējot rādīt gaidīto sniegumu. Iespējams, rezultātus iespaido tas, ka ne vienmēr spēlēs piedalās komandas līderi Juris Ivanovs un Vadims Koņevskis – citu līdzvērtīgu spēlētāju komandai nav. Tā arī ir «LDZ» vājā vieta, ka komandas sniegums balstās uz atsevišķu spēlētāju veiksmi konkrētajā spēlē.
FK 87 (6; 3 – 6) – jaunajiem un talantīgajiem kājbumbas meistariem atšķirībā no vasaras turnīra ir izdevies mobilizēties un «FK 87» vairs negriež ceļu nevienam pretiniekam. Ātrs, tehnisks un taktiski gudrs futbols ir komandas panākumu pamatā, kā arī fakts, ka komanda ilgi spēlē kopā un spēlētāji saprotas no pusvārda. Komandas vājais punkts ir pieredzes trūkums atbildīgās spēlēs un rakstura stingrība (izlaistas no rokām vairākas vērtīgas uzvaras). Tomēr sagaidāms, ka izšķirošajām spēlēm Māris Dūrējs apliecinās savas līdera dotības pozitīvi ietekmējot komandas sniegumu.
Darba Rezerves (7; 4 – 8) – komanda šī vārda labākajā nozīmē. Bez spilgtiem līderiem, bez zvaigznēm, tomēr, mērķtiecīgi spēlējot savu ne būt ne ātro vai sarežģīto un pretiniekam tik neērto futbolu, «Darba Rezerves» ir sasniegušas atzīstamu rezultātu, reitinga sistēmā ierindojoties augstajā 7. vietā, līdz ar to šajā turnīra stadijā izpelnoties turnīra pārsteiguma komandas nosaukumu. Redzēsim, vai komanda attaisnos šo nosaukumu arī turnīra beigās.
Ozolnieki (8; 4 – 8) – divu zvaigžņu komanda – līdzīgi kā «LDZ» (ar kuriem «Ozolinieki» nospēlēja 5:5). Komandas līderi Artis Rītelis un Normunds Kaļķis ir komandas motori un kāda nebūšana ierindā vai nespēja nospēlēt augstākajā līmenī ļoti būtiski ietekmē komandas sniegumu un rezultātu. Tomēr team building Ozo ir vislabākās turnīrā. Jāatzīmē, ka «Ozolnieki» līdzīgi «Alliancei» spēlē ļoti skaistu un skatītājiem patīkamu futbolu. Vai tas dos rezultātu play off spēlēs, uzzināsim jau drīzumā.
FK Iecava (9; 4 – 10) – fantastiski sākot turnīru, iecavnieki zaudējuši līderpozīcijas un reitingā atrodas sev neraksturīgi zemajā 9. vietā. Komandas spēles varētu kalpot kā mācību materiāls telpu futbola apmācībai. Ātrs, kustīgs, precīzām piespēlēm un pilnībā laukuma platību izmantojošs futbols, nav ērts nevienam pretiniekam, tomēr pēdējās spēlēs iecavnieku sniegums nav tik pārliecinošs. Vai komanda paņēmusi attelpu pirms izšķirošajām spēlēm – to varam tikai minēt.
Jelgavas Blice (10; 6 – 12) – stabili spēlējošie jelgavnieki savam novecojošajam kolektīvam ir piesaistījuši jaunus un aktīvus spēlētājus, kuri atsvaidzina blices spēli, piešķirot komandas taktiskajam zīmējumam jaunas formas. Komandā ir daudz pieredzējuši spēlētāji, kuru pieredze un meistarība var izšķirt spēles likteni. Pretiniekiem atliek vien piesargāties.
Blice Recruit (11; 6 – 12) – tikai pēdējā spēlē pret «Allianci» «Blice Recruit» parādīja sevis cienīgu sniegumu. Visas iepriekšējās spēles neatstāja sajūta, ka «iekšā ir, bet ārā nenāk». Komandā ir daudz pieredzējušu un meistarīgu spēlētāju, tomēr ne kolektīva saspēle, ne individuālie pūliņi rezultātus nedeva. Iespējams, vēl nav pienācis «Blice Recrui» laiks.
Olimps (12; 6 – 12) – komanda, kas apveltīta ar cīņassparu un senajiem grieķiem piestāvošām kaujinieciskām īpašībām. Kamēr Andrejs Pereligins nav labākajā formā, komandas līdera lomu uzņēmies Maksims Verzuns, kura snaipera talantu pārbaudījuši jau daudzi vārtsargi. «Olimpa» vājais punkts ir nestabilā un spontānā spēle, kas pret stiprām un disciplinētām komandām būs nopietns klupšanas akmens.
FC LLU (13; 5 – 10) – jauno studentu komanda, visās pozīcijās pastiprināta ar pieredzējušiem spēlētājiem, sāk uzņemt apgriezienus, turnīra sākumā ieņemot 4. vietu A, jeb «nāves apakšgrupā», kur cīnījās ar «FK 87», «Ozolniekiem» un «LDZ». Savukārt M apakšgrupā svinot pārliecinošas uzvaras, bombardieris Aleksandrs Ļihmanskis, šķie,t būs iedarbinājis FC «LLU» augstiem panākumiem.
AC Orki (14; 10 – 16) – Saulkrastu komanda rāda atzīstamu sniegumu, taču īsais rezervistu soliņš neļauj nopietni konkurēt ar pirmā ešelona komandām. Iespējams, ka komanda «tur sveci zem pūra» play off spēlēm, jo visi pieteikumā minētie spēlētāji uz nevienu spēli kopā nav redzēti. AC «Orki» spēlē atvērtu uzbrukuma futbolu, tai pat laikā vārtu attiecība ir tuvu nullei. Secinājums: vājā vieta – aizsardzība.
JFC Jelgava (15; 1 – 6) – FK «Jelgava» jaunie sportisti kopā ar pieredzējušajiem rāda augstākās kvalitātes futbolu, tomēr gan veiksmes, gan telpu futbola nianses lielā futbola meistariem nav īsti pa kājai. Aptaujājot komandas, neviena play off spēlēs negribētu saņemt sev kā pretinieku JFC «Jelgava». Šķiet, trenera Daiņa Kazakēviča autoritāte spēlē savu lomu.
McMz (16; 10-16) – Rīgas Mežciema komanda turnīra gaitā būtiski uzlabojusi spēles sniegumu un kvalitāti, kā rezultātā vairākkārt ļoti cienījami nospēlējusi ar objektīvi spēcīgākiem pretiniekiem. «McMz» ir komanda, kurai esot laukumā rodas sajūta, ka šie cilvēki tiešām mīl futbolu, jo par katru laukuma centimetru un katru bumbu notiek cīņa līdz pēdējam elpas vilcienam.
FK Līvbērze (17; 10 – 16) – labi organizēta komanda, kura spēlē taktiski gudru futbolu. Tikai līdzvērtīgu maiņu trūkums neatļauj līvbērzniekiem būt reitinga pirmajā desmitniekā. Komanda piecās spēlēs guvusi 16 un ielaidusi 14 vārtus – tas liecina par stabilu sniegumu un zināmu kvalitāti. Arī piedzīvotie zaudējumi bija vairāk neveiksmes, nevis vājuma faktoru ietekmē.
Vilce (18; 12 – 18) – ļoti azartiska un centīga komanda. Diemžēl, ne vienmēr varēšana ir tāda kā gribēšana, un gaidītais rezultāts izpaliek. Tomēr, vērtējot ilgtermiņā, «Vilcei» ir perspektīvas kļūt par labu un spēcīgu komandu. «Zemgale Open 2009» par pamatotu panākumu varēs uzskatīt iekļūšanu play off.
JFC Dobele (19; 15 – 20) – turnīra negatīvais pārsteigums – pieredzējušie, tehniskie, labā fiziskā kondīcijā esošie dobelnieki piedzīvojuši četrus zaudējumus sešās spēlēs un iekļūšana play off ir «mata galā». Šķiet, komandā pietrūkst īsta līdera, kurš varētu iedvesmot komandu uz vest pretī uzvarām.
JNSC Tetele (20; 16 – 22) – ar spēlējošā trenera Rimanta Štopja pūlēm ir par maz, lai komanda cienīgi spētu cīnīties «Zemgale Open 2009» sīvajā konkurencē. Lai arī komandai ir ļoti labs vārtsargs un vairāki augsta līmeņa spēlētāji, līdz šim panākumus izšķirošajās cīņēs neizdodas gūt.
Neuzveicamie Banzukes (21; 19 – 23) – komanda, kura epizodiski rāda visai skatāmu futbolu, taču īsais rezervistu soliņš, kā arī fiziskā un tehnisko spēju viduvējā robeža neļauj komandai domāt par augstiem sasniegumiem. Ja komanda nākotnē tiktu pastiprināta ar dažiem spēcīgiem spēlētājiem, tad «Banzukes» varētu cīnīties par vietu pirmajā divpadsmitniekā.
FK Karstais karsējs Dafijs (22; 20 – 23) – LLU studentu organizēta komanda, kura, kā jau studentiem raksturīgi, nespēj nospēlēt stabili un bez kritumiem. Piemēram, minimāli zaudējot spēcīgajai komandai «Alliance», studenti parādīja savu potenciālu, kurš būtu jārealizē katrā spēlē no pirmās līdz pēdējai minūtei.
UBB Būve (23; 20 – 23) – interesentu un draugu pirms turnīra izveidotā komanda pirmajā spēlē izrādīja ļoti nopietnu pretestību «Blicei», tikai pašās spēles beigās piekāpjoties, toties ar sev līdzvērtīgākiem pretiniekiem tik labi neveicās. Ja komanda neizformēsies pēc turnīra beigām, nākotnē tā var kļūt par 10. – 20. vietas komandu reitingā, atkarībā no piesaistītajiem spēlētājiem un komandas mērķiem.
JFP (24; 24) – jaunie rīdzinieki vēl nav gatavi tāda līmeņa spēlēm, kādas piedāvā «Zemgale Open 2009», tomēr, ņemot vērā komandas jauno vecumu – vidējais vecums ir 19 gadu -, «JFP» ir perspektīvas nākotnē kļūt par labu amatieru futbola komandu, kas līdzvērtīgi varēs cīnīties ar praktiski visām turnīra dalībniekkomandām.